ساندویچ پاتلامروزه با پیشرفت صنعت، دستگاه‌های تولیدی و تکنولوژی، مصالحی تهیه و تولید می‌شوند که جای خود را به مصالح سنگین و کم‌توان قدیمی می‌دهند، مصالحی که ساخت و ساز را برای انسان راحت می‌کنند و وزن سبکی دارند و در عین حال استحکام بالایی دارند و در طرح و رنگ‌های متنوع، مطابق با سلیقه‌های متفاوت تولید می‌شوند. یکی از مصالحی که کاربرد زیادی در ساخت و ساز دارد و ویژگی‌های مثبت زیادی برای ساختمان‌ها دارد، ساندویچ پانل است. در ادامه، بیشتر به جزییات و ویژگی‌های ساندویچ پانل و انواع آن می‌پردازیم.

ساندویچ پانل چیست؟ساندویچ پاتل

ساندویچ پانل سازه‌ای سبک است که از سه قسمت تشکیل می‌شود. لایه میانی  که در بین دو روکش نازک قرار دارد. ساندویچ پانل نرم و انعطاف‌پذیر است و این مصالح در ساختمان‌هایی به کار می‌روند که در کنار استحکام بالا باید وزن پایینی داشته باشند.

همین دو ویژگی، یعنی سبک بودن و مقاومت زیاد موجب محبوبیت این محصول در میان معماران شده است.ساندویچ پانل کاربردهای مختلفی دارند و به در همین علت انواع متفاوتی تولید می‌شوند. دو لایه پوشاننده و لایه میانی می‌توانند متفاوت باشند و در انواع مختلفی تولید شوند.

این محصولات در ۴۰ سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشتند و علاوه بر استحکام بالا و وزن سبک، ظاهر زیبا، عایق بودن و کیفیت آن‌ها موجب گستر استفاده از این محصولات در ساخت و ساز شده است.

ساندویچ پاتلویژگی ها و مزایای استفاده از ساندویچ پانل

ساندویچ پانل نسبت به سایر مصالح مزایا و ویژگی های دارد که آن را سایر مصالح متمایز کرده است. ساندویچ پانل به دلیل اینکه وزن پایینی دارند و از استحکام مناسبی بر خوردار است در مقابل فشار و رطوبت و خوردگی مقاومت نسبتاً بالای دارد و در مناطق مختلف جغرافیایی می توان از آن استفاده کرد.

ساندویچ پانل ها در ساخت و ساز ها از نظر اقتصادی هم با صرفه هستند و همچنین قابلیت نصب آسان و سریع را دارند و عایق صوتی مناسبی هستند.

عایق صوتی و حرارتی

پانل‌ها عایق صوتی مناسبی هستند و میزان صداسنجی آن‌ها بین ۲۵ دسی‌بل تا ۳۰ دسی‌بل محاسبه شده است. علاوه عایق بودن در برابر صدا، ساندویچ پانل‌ها در برابر حرارت نیز عایق هستند، به این معنا که دمای درون ساختمان را حفظ می‌کنند به همین دلیل از آن‌ها در ساخت و ساز بناهایی که نیاز به حفظ دمای خاصی دارند، استفاده می‌شود.

ویژگی‌های مکانیکی

میزان ارتفاعی که پانل‌های ساندویچ می‌توانند تحمل کنند با توجه به نوع پانل‌ها متفاوت است. اصولاً از ساندویچ پانل می‌توان تا ارتفاع ۳ الی ۵ متر استفاده کرد اما در مواردی تا ارتفاع ۱۱ متر هم از آن‌ها استفاده شده است. ضخامت پانل‌ها نیز بین ۴۰ میلی‌متر تا بیش از ۲۰۰ میلی‌متر است.

تراکم پانل‌ها نیز با توجه به ضخامت فلزات، ضخامت فوم، نحوه نصب و مواد به کار گرفته شده در هنگام نصب متفاوت است اما اصولاً تراکمی بین ۱۰ تا ۳۵ کیلوگرم در مترمربع دارند. وزن پانل‌ها بر میزان انعطاف‌پذیری، مقاومت و… مؤثر است

ساندویچ پاتلتنوع رنگ ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها در تنوع رنگ های متفاوتی مانند آبی ، قرمز، سفید، طوسی، زرد، بنفش و … موجود است. به همین دلیل خریداران و استفاده کنندگان با توجه به سلیقه و نیاز خود می توانند رنگ مورد نیاز خود را انتخاب کنند که علاوه بر زیبایی در مقابل فشار، سرما و گرما، آلودگی صوتی و … مقاوم باشد.

کاربردهای ساندویچ پانل

از ساندویچ پانل در ساخت کانکس، سردخانه، ساختمان‌های اداری و صنعتی و خانه‌های شخصی می‌توان استفاده کرد. علاوه بر این موارد ساندویچ پانل ها در اماکن عمومی و خصوصی، ویلاهای پیش ساخته، کارخانه ها و سوله ها، مکان های سرپوشیده، در ساخت کانتینر کامیون ها، سالن و انبارهای مختلف، استفاده در موارد پلیسی و نظامی و …  کاربرد دارد.

انواع ساندویچ پانلساندویچ پاتل

ساندویچ پانل پلی استایرن

در این نوع از ساندویچ پانل، از صفحاتی فولادی در دو طرف پلی استایرن یا یونولیت استفاده می‌شود. این مواد در دمای بالا با چسب‌هایی مخصوص به یکدیگر می‌چسبند و به وسیله دستگاه‌های اتوماتیک ساخته می‌شوند.

وزن این نوع از پانل بسیار کم است (۱۰ الی ۱۴ کیلوگرم) و نصب آنان بسیار آسان است به گونه‌ای که برای نصبشان نیاز به استفاده از جرثقیل ندارید. هزینه پایینی دارند و سرعت ساخت و ساز را بالا می‌برند.

در خط تولید به وسیله کامپیوترهای مخصوص کنترل می‌شوند و می‌توانید طول آن‌ها را خود انتخاب کنید. این نوع از پانل نیز بسیار انعطاف‌پذیر است و عایق صدا و حرارت است.

ساندویچ پانل پلی یورتان (پلی اورتان)

این پانل استفاده چندمنظوره دارد و ویژگی‌های یکسانی با پانل قبلی دارد؛ یعنی این پانل دارای ویژگی‌های زیر است:

منعطف، عایق صدا و حرارت، زمان نصب کوتاه، هزینه کم، وزن کم هستند و علاوه بر این ویژگی‌ها، این ساندویچ پانل به علت ساختاری که دارد بسیار محکم است و از آن بیشتر به عنوان محافظ سازه‌ها استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل پشم سنگ

این نوع از پانل‌ها با دو ورقه فولادی مقاوم در برابر آب پوشیده شده‌اند. این مواد ضد حریق هستند و از بهترین مصالحی هستند که با آن‌ها ساندویچ پانل ساخته می‌شود. همان طور که پیش‌تر ذکر شد سایر پانل‌ها، ضد حریق نیستند اما به علت ضد آتش بودن پشم سنگ، این نوع از پانل‌ها ضد حریق هستند.

این نوع ساندویچ پانل مناسب سقف و دیوارهای ساختمان‌های بزرگ، کارخانه‌ها، انبارها، سالن‌های نمایشگاه، فروشگاه‌هایی که نیاز به حفظ سرما دارند، کارگاه‌های تصفیه و… است.

این پانل‌ها در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت، مقاوم هستند و ظاهر خوبی دارند، در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند، عایق حرارت هستند و دمای درون ساختمان را حفظ می‌کنند. از مهم‌ترین ویژگی این نوع از پانل‌ها، تحمل وزن بالای آن‌ها است.

ساندویچ پانل نسوز

یکی دیگر از انواع مختلف دیگر ساندویچ پانل نسوز است. این نوع ساندویچ پانل ها در هنگام آتش سوزی ذوب نمی شوند و همین ویژگی باعث می شود که آسیب و خطرهای ناشی از آتش سوزی را به طور موثری کاهش دهد اما این نوع از ساندویچ پانل ها در مقابل حرارت مستقیم مانند آتش مقاومت کمتری دارند.

نوع دیگری از ساندویچ پنل ها به نام ساندویچ پانل ضد حریق وجود دارد که در برابر حرارت مستقیم ناشی از آتش بسیار مقاوم بوده و آتش نمی گیرند.

ساندویچ پانل ضد حریق برای استفاده در مواردی  مانند کارگاه ها، کارخانه ها و … مناسب هستند.

ساندویچ پانل PU

این پانل نیز سبک وزن است و وزنی بین ۱۰ الی ۱۴ کیلوگرم بر مترمربع دارد. برای نصب این پانل‌ها نیازی به استفاده از ماشین‌های بزرگ نیست و به همین علت هزینه‌های ساخت و ساز با استفاده از این نوع پانل کاهش می‌یابد.

از این نوع پانل بیشتر برای حفاظت دیوارهای اصلی استفاده می‌شود. این پانل در اندازه و ضخامت‌‌های متفاوت تولید می‌شود.

ساندویچ پانل SIP

پانل‌های SIP یا پانل‌های عایق شده ساختمانی (پانل‌های عایق شده ساختاری)، پانل‌هایی هستند که به عنوان مصالح ساختمانی از آن‌ها استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل ACP

پانل‌های کامپوزیت آلومینیومی یا ACP، از کامپوزیت آلومینیوم ساخته می‌شوند و پانل‌های تختی هستند به وسیله دو ورق آلومینیومی پوشیده می‌شوند و در میان این دو ورق آلومینیومی، هسته‌ای وجود دارد که جنس آن از آلومینیوم نیست. از این نوع پانل اغلب به عنوان روکش‌های خارجی و یا نمای ساختمان و عایق‌بندی استفاده می‌شود.

این نوع از پانل علاوه بر استفاده خارجی می‌تواند در بخش‌های داخلی، سقف‌های کاذب، پوشش ماشین و دستگاه‌ها و… هم استفاده شود. از ACP برای ساخت ساختارهای گذرا مانند غرفه‌های تجاری و عناصر موقت هم استفاده می‌شود. وزن کم، انعطاف‌پذیری بالا، فرمول‌بندی آسان و کاربری راحت آن موجب می‌شود تا طراحان بتوانند طراحی‌های نوآورانه و بادوامی با این محصول بسازند.

با توجه به قابل اشتعال بودن ماده میانی آلومینیوم‌ها، باید در کاربرد آن‌ها دقت شود تا در مکان‌هایی که امکان اشتعال و وجود آتش زیاد است، به کار نروند. اصولاً از پلی‌اتیلن و یا پلی اورتان به عنوان هسته مرکزی مناسب ACP استفاده می‌شود. این مواد در برابر آتش مقاوم نیستند بنابراین بهتر است به عنوان مصالح ساختمانی استفاده نشوند.

با توجه به هسته مرکزی پانل‌های ساندویچ مشخص می‌شود که بهتر است در چه محیط‌هایی استفاده شوند. ورق‌های آلومینیوم را می‌توان با موادی چون پلی وینیلیدین (PVDF)، رزین‌های فلوروپلیمر (FEVE) و یا رنگ‌های پلی‌استر پوشش داد.

آلومینیوم را می‌توان به هر رنگی درآورد و ACPها در طیف گسترده‌ای از رنگ‌های فلزی و غیرفلزی تولید می‌شوند. همچنین می‌توان آن‌ها را مانند طرح‌های چوب، مرمر، سنگ و… تولید کرد. هسته مرکزی معمولاً ترکیبی از پلی‌اتیلن کم‌چگالی با مواد معدنی است.

چه نوع ساندویچ پنلی انتخاب کنیم؟

برای اینکه یک ساندویچ پنل مناسب پروژه و کار خود انتخاب کنید لازم است به موارد مختلفی توجه کنید. باید بدانید که ساندویچ پنل شما در چه پروژه ای استفاده می شود و در چه آب و هوای قرار می گیرد. همچنین باید توجه کرد که ساندویچ پنل چه مقدار نیرو و فشاری را تحمل می کند و متناسب با آن ضخامت مناسب را انتخاب کنید. انتخاب صحیح ساندویچ پنل می تواند در هزینه و کارآیی آن نقش بسزایی داشته باشد به همین دلیل لازم است برای انتخاب نوع ساندویچ پنل با متخصصان این صنعت مشورت کنید.

نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل ها روش های مختلفی دارد و باید قبل از نصب آن به موارد مختلفی مانند محل نصب پانل، فاصله بین ستون ها، نحوه اتصال آن ها به همدیگر، آبندی کردن آن ها و بسیاری موارد دیگر توجه کرد و برای اینکه در هنگام نصب باعث هدر رفتن و خراب شدن ساندویچ نشوید باید توسط افراد متخصص نصب ساندویچ پانل انجام شود.

سخن پایانی

صنعت استفاده از ساندویچ پنل بسیار گسترده است و اگر بخواهیم در مورد آن صحبت کنیم می توان به اندازه یک کتاب مطلب نوشت. قبل از هر کاری باید با متخصصان آن کار مشاوره کرد و کار توسط متخصصان آن صنعت انجام شود.

ساندویچ پانل هم از این امر مستثنی نیست و برای اینکه پروژه ای که می خواهید ساندویچ پانل در آن استفاده شود به طور مناسب و بدون مشکل انجام شود باید توسط متخصصان ساندویچ پانل طراحی و ساخته شود.

ما در شرکت فنی گستر تاوریژ با تجربه و متخصصانی که در این صنعت داریم می توانیم به شما مشاوره بدهیم و در فروش و نصب ساندویچ پانل در انواع مختلف پروژه ها به شما خدمات بدهیم.

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/Sandwich_panel

http://www.al-najah.com/en/our-expertise/types-of-sandwich-panels.html

http://www.corrugatedsteelsheet.com/roofing-sheets/sandwich-panels.html

http://www.corrugatedsteelsheet.com/roofing-sheets/sandwich-panels.html

 

 

مشاوره رایگان