ساخت سوله با ساندویچ پانل
مزایای ساخت سوله با ساندویچ پانل
ژانویه 31, 2019
نصب ساندیوچ پانل
نصب ساندویچ پانل شرکت دوهلر آلمان – پروژه شرکت آذر شیگا
مارس 31, 2020
ساندویچ پانل اتاق تمیز

اتاق تمیز (Clean room) یکی از مکان‌هایی است که معمولا در آن محصولاتی تولید می‌شود که به آلودگی حساس هستند و در این محیط‌ها غلظت ذرات معلق باید کنترل شود و از حد مجاز نگذرد و برای نمونه‌های این اتاق‌ها نیز می‌توان به اتاق‌های تمیز صنایع داروسازی، میکروالکترونیک، مواد غذایی و پزشکی، آزمایشگاه‌ها، تولید، اتاق عمل و تجهیزات بیمارستانی اشاره کرد.

اتاق‌های تمیز یا کلین روم‌ها حتما باید به نحوی ساخته شود که ذرات معلق، گرد و غبار، بخارات و سایر آلودگی‌ها به آن وارد نشوند و ورود و خروج هوا نیز به داخل و خارج این اتاق‌ها به میزان حداقل برسد و در همین راستا نیز باید از دیوار‌ها و سقف‌های مخصوص برای این کار استفاده کرد یعنی دیوار‌ها و سقف‌ها باید شرایط مناسب را برای تولید محصولات در اتاق تمیز فراهم کنند.

ساندویچ پانل اتاق تمیز

ساندویچ پانل اتاق تمیز یکی از نمونه‌های ساندویچ پانل است که به عنوان پوشش، برای ساخت اتاق تمیز (دیوار، سقف و کف اتاق) استفاده می‌شود. این نوع از ساندویچ پانل با ویژگی‌های مخصوص به خود به نوعی طراحی و ساخته شده است که با سایر ساندویچ‌های پانل فرق دارد و در راستای حساسیت‌های خاص مربوط به اتاق تمیز به خوبی عمل کرده است.

 

اتاق‌های تمیز در بعضی موارد می‌تواند فضایی بزرگ ر اشغال کند و ممکن است تا هزاران متر مربع فضا بگیرد.

خصوصیات و مزیت‌های ساندویچ پانل اتاق تمیز

 ساندویچ پانل اتاق تمیز

ساندویچ پانل اتاق تمیز

– دارای سطحی صاف و عاری از هر گونه شیار و موج در آن به منظور جلوگیری و تجمع میکروب‌ها، گرد و غبار و غیره است.

– نصب ساندویچ پانل اتاق تمیز به صورت فاق و زبانه انجام می‌شود و از پیچ و مهره استفاده نمی‌شود.

– خاصیت عایق بودن در برابر رطوبت، دما، حرارت و غیره به عنوان ویژگی‌ مهم ساندویچ پانل استفاده شده در اتاق تمیز است.

– این نوع از ساندویچ پانل‌ها در برابر زنگ زدگی، خوردگی و ورود میکروب‌ها و ذرات گرد و غبار و معلق خیلی مقاوم اند.

ساندویچ پانل اتاق تمیز در ضخامت‌های مختلف و از ۴ تا ۱۵ سانتی‌متر متفاوت است و طول ۱ تا ۱۳ سانتی‌متر و عرض ثابت تولید می‌شود و مدل صاف و دو رو آلوزینک ان با ضخامت ۶/۰ و ۷/۰ میلی‌متر تولید می‌شود.

– برای وارد شدن به فضا‌های اتاق تمیز ساخته شده از ساندویچ پانل افراد باید دارای لباس مخصوص باشند و قبل از ورود نیز دوش بگیرند.

ساندویچ پانل اتاق تمیز معمولا از عایق پلی‌اورتان و پلی استایرن ساخته می‌شود که بیشتر از عایق پلی اورتان استفاده می‌شود.

– لایه درونی و بیرونی ساندویچ پانل کلین روم  از ورق گالوانیزه رنگی با نمایی صاف و به صورت کوره‌ای الکترواستاتیک ساخته می‌شود.

– عایق پلی‌اورتان استفاده شده برای این مدل از ساندویچ پانل معمولا دارای دانسیته ۴۰ و نسوز است.

ساندویچ پانل دیواری و سقفی اتاق تمیز

ورق‌های استفاده شده برای دیوار اتاق تمیز معمولا از جنس آلوزینک، گالوانیزه و آلومینیوم هستند و عایق‌های بین ان نیز با طراحی‌ها خاص به طوری ساخته می‌شود که نیاز‌های آن محیط را برآورده سازد و معمولا از جنس پشم سنگ، آلومینیوم لانه زنبوری و پلی‌اورتان است.

ساندویچ پانل اتاق تمیز

از ویژگی‌های قابل توجه ساندویچ پانل دیواری برای اتاق تمیز می‌توان به مقاومت برشی و فشاری و مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر آتش و حرارت، سبک بودن، استحکام بالا و سطوح صاف ان اشاره کرد. در این نوع از ورق‌های دیواری و در سطح صاف آن دستگاهی به منظور تصفیه هوا، متناسب با نیاز‌های موجود در آن مکان جای‌گذاری شده است.

ساندویچ پانل سقفی برای اتاق تمیز نیز در دو مدل Flush System  و Semi Flush System تولید و سفارش داده می‌شود. سقف‌های Flush System معمولا برای اتاق‌های سالن‌های تمیزی که مخصوص بهسازی یا نوسازی است؛ توصیه می‌شود و نحوه اتصال آن به گونه‌ای است که پانل‌ها و آویزان شدن آن به سقف، قابل رویت نیست و درای زیبایی و استحکام خاصی است.

ساندویچ پانل اتاق تمیز

اتصال ساندویچ‌های سقفی در اتاق تمیز به صورت کام و زبانه است و باید به گونه‌ای ساخته شود که در هنگام تعمیرات و تعبیه کردن لامپ‌ها درون سقف، به آن دسترسی داشت . این ورق‌ها قابلیت این را دارد که بار زیادی را تحمل می‌کند و یک رو استیل است و در آن از رنگ‌های پلی‌استری یا سایر رنگ‌ها بر اساس سفارش و سلیقه مشتری استفاده می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان