ساندویچ پانل
طراحی ساندویچ پانل
آوریل 12, 2018
ساندویچ پانل
ایمنی ساندویچ پانل ، چرا ساندویچ پنل ایمن است؟
آوریل 21, 2018
ساندویچ پانل

ساندویچ پانل XPS چیست؟

ساندویچ پانل XPS چیست

همان‌طور که می‌دانید ساندویچ پانل از کیفیت بالایی برخوردار است. این ساندویچ پانلها امروزه جایگزین متریال‌های ساختمانی دیگر شده‌اند و دارای مزایای زیادی هستند. ساندویچ پانل، دو دسته سقفی و دیواری دارد. این ساندویچ‌ها از وزن کم، مقاومت بالا و استاندارهای ساختمانی بسیاری برخوردار هستند و انواع مختلفی دارند.

ساندویچ پانلها از دولایه عایق بیرونی و یک لایه عایق که میان این دولایه محفوظ شده است، تشکیل شده است. این ساندویچ پانلها می‌توانند با تنوع در نوع عایق میانی، به کیفیت‌های مختلفی برسند. ساندویچ پانلها در مقابل سرما و گرما، زلزله، صدا، ضربه، رطوبت، باد و باران و… مقاوم هستند و همچنین به‌دلیل وزن پایین و مقاومت بالا در نصب، سرعت را افزایش می‌دهند و برای شرایطی که نیاز به نصب فوری وجود دارد، بسیار کاربرد دارند.

ساندویچ پانلها از رنگ‌ها و جنس‌های مختلفی تشکیل شده‌اند و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از این ساندویچ پانلها، ساندویچ پانل‌XPS است.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل XPS چیست؟

 

 

  • فوم XPS  چیست؟

فوم اکس پی اس به معنی پلی‌استایرنی است که سطح و ارتفاع آن کاهش یافته است. این فوم به‌صورت صفحه‌ای است. خاصیت مهم  فوم اکس پی اس، عایق صدا و حرارت بودن آن است بنابراین در عایق‌بندی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فوم عایق اکس پی اس، مانند فوم پلی‌یورتان به‌صورت تزریقی تولید و از فرآیند گرماده حاصل می‌شود، به‌همین دلیل از پیوند بین مولکولی بالایی نیز برخوردار است. همچنین فشردگی بالایی نیز دارد. بعد از ترکیب مواد مختلف، فوم مانند خمیر دندان از دهانه مستطیل شکل خارج می‌شود که می‌توان آن را به اشکال مختلف نیز تولید کرد. همچنین به‌دلیل استفاده از چسب بسیار قوی پلی‌یورتان در مونتاژ این ساندویچ پانلها، چسبندگی لایه‌ها بسیار زیاد و با استقامت است. این چسب‌ها‌ نیز با فرآیند گرماده خشک می‌شوند.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل XPS چیست؟

  • مزایا و کاربرد ساندویچ پانل با فوم XPS:

فوم اکس پی اس از کیفیتی برابر همان فوم پلی‌یورتان برخوردار است، اما از مواد ارزان‌تر نسبت به آن تشکیل شده است که این مواد خود باعث می‌شود که قیمت این ساندویچ پانلها کاهش یابد که یکی از مهم‌ترین مزایای این نوع از فوم‌ها است.

حمل و نقل آسان و با کم‌ترین آسیب، از ویژگی‌های مهم این نوع از فوم‌ها است.

می‌توان ضخامت این نوع ساندویچ پانلها را نیز انتخاب کرد و دارای رنگ‌های متفاوتی نیز هستند.

عمر بالا در برابر گذر زمان و مقاوم در برابر آب و باران و برف و باد، از دیگر ویژگی‌های این نوع ساندویچ پانل‌ها است.

مقاوم در برابر رشد باکتری و عدم نفوذ حشرات و ایجاد قارچ و دارای کیفیت بهداشتی بالا از دیگر مزایای ساندویچ پانل اکس پی اس است.

عایق بیرونی مناسب برای ساختمان‌ها است و مقاومت بالایی در برابر قرار گرفتن در مجاورت هوا دارد.

همچنین عایق دیوارهای دوجداره است و می‌تواند عایق خوبی برای سردخانه‌ها و دیوارهای جداکننده داخلی باشد. عایق مناسب برای کف ساختمان و سقف بین طبقات است. همچنین عایق سقف‌های شیبدار و مسطح مسکونی، صنعتی، کشاورزی و… است.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل XPS چیست؟

  • معایب فوم XPS:

این فوم‌ها در پانل ذوزنقه، گاهی دچار مشکل می‌شوند. که به‌دلیل فشردگی، نمی‌توان آن‌ها را به‌شکل موج‌های پانل برش داد. بنابراین در پانل ذوزنقه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان